Chrášťany

Obec Chrášťany se nachází 7 km na západ od Benešova u Prahy a žije zde přes 200 obyvatel. Ve správě obecního úřadu jsou mimo samotných Chrášťan i okolní osady Benice, Soběšovice a Černíkovice. Obec je členem svazku obcí – mikroregion Týnecko.

Okolí obce vybízí díky malebné krajině a množství značených turistických a cyklistických tras k výletům do přírody, vyjížďkám na koních a návštěvám blízkých turistických cílů jako např. zámek Konopiště, množství kostelů, rozhledna na Neštětické hoře, netvořické muzeum nebo okolí řeky Sázavy.

Oblast je zemědělská, s nezatíženým životním prostředím. Většina obyvatel produktivního věku dojíždí za prací do blízkého Benešova. V obci je několik řemeslníků – živnostníků.

V obci Benice je v zrekonstruovaném barokním statku, založeném v roce 1746, provozován soukromý chov starokladrubského bělouše – kočárového plemene.

V roce 2000 byl zrekonstruován objekt bývalé hasičské zbrojnice. Bylo vybudováno nové pohostinství, společenská místnost a knihovna. Nová budova je spojena se stávající budovou, ve které se mimo prostory obecního úřadu nachází i nově zadaptovaná prodejna a taneční sál. Nově vytvořené zázemí dává dobré předpoklady pro další rozvoj společenského a kulturního života.

Přes Chráštany vede cyklostezka Greenway P-W