Mikroregion Týnecko

Týnecko - svazek obcí

Týnec nad Sázavou

Tynec

Město s 5 609 obyvateli je významným střediskem dolního Posázaví. K městu náleží místní části Chrást nad Sázavou, Podělusy, Pecerady, Zbořený Kostelec, Krusičany, Brodce, Čakovice a osady Větrov a Hůrka.

Kořeny osídlení Týnecka jsou doložené nejen archeologickými nálezy, ale zejména památníky z této doby - odkrytými základy přemyslovského paláce, zachovalou románskou rotundou z počátku 2. tisíciletí, gotickou věží a hradním dvoupodlažním objektem, dnes městským muzeem. Počátky průmyslové výroby se datují do 2. poloviny 19. století, kdy Týnec proslul výrobou kameninového zboží. Výrobky této již zaniklé továrny zaujímají dodnes významné místo ve sbírkách veřejných i soukromých, doma i v zahraničí. Prudký rozmach Týnce nastává s příchodem pražského továrníka Ing. Františka Janečka. Na pravém břehu Sázavy postavil moderní slévárnu, dnes a.s. Metaz, na levém břehu v Brodcích zakoupil tovární objekt bývalé přádelny, kde spatřily světlo světa nejen automibily JAWA - MINOR, ale zejména v letech po 2. světové válce proslulé a všem motoristům známé JAWY "pérák a kývačka". Dokladem této činnosti je vynikající sbírka motocyklů JAWA v dnešním motocyklovém závodě.

Díky své poloze na řece Sázavě s řadou jezů a starých mlýnů, uprostřed lesů a díky bohaté historii byl a stále je Týnec místem vyhledávaným turisty, zejména pak vodáky. Město je rozděleno řekou na dvě části. Na levém břehu leží starší část s historickými objekty, kterým dominuje vysoká gotická věž s úchvatným pohledem do Posázaví, ale i na vrchy za Benešovem. Na břehu pravém návštěvník najde novější výstavbu, sídliště, úřady a obchody. Dominantou této strany jsou moderní objekty dvou domů s pečovatelskou službou.

Na základě rozvoje průmyslové výroby, růstu počtu obyvatel a celkového významu tohoto místa stal se Týnec dnem 1.1.1969 městem. Dostatek obchodů, stravovacích zařízení, ubytovací kapacity, sportovních možností včetně dostupnosti zdravotních služeb je zárukou příjemných chvil strávených ve městě a jeho místních částech.

 

Adresa úřadu: K Náklí 404, 257 41  Týnec nad Sázavou, www.mestotynec.cz

Úřední hodiny úřadu: pondělí od 8:00 do 17:00 hodin, středa od 8:00 do 17:00 hodin


starosta 100 Starosta: Mgr. Martin Kadrnožka, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Vyrůstal jsem na Vysočině v městečku Jemnice. Od roku 1995 jsem Týnečák. Učil jsem na základní škole v Čerčanech a Krhanicích. V roce 2002 jsem se stal zastupitelem a v roce 2010 starostou města. Mezi mé záliby vždy patřila matematika, elektrotechnika a hudba.

KOMPETENCE STAROSTY


 s80 pesanMístostarosta: Ing. Bedřich Pešan, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 KOMPETENCE MÍSTOSTAROSTY

 

 


 Technické služby, s. r. o.logo ts

Tel.: 317 701 238
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web: http://tstynec.cz/

Staráme se o naše město. Odvoz odpadů - sběrné místo nebezpečných odpadů - kontejnerová přeprava - údržba veřejné zeleně - čištění města - letní a zimní údržba místních komunikací - údržba hřbitovů - drobné stavební a zemní práce - základní úprava a údržba zahrad.

Sběrné místo na Brodcích 47 je zajištěné místo, kam mohou občané města Týnec nad Sázavou v provozní době odevzdávat odpady.


 Vodovody a kanalizace Týnec s.r.o. logo vak

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Web: www.vaktynec.cz