Mikroregion Týnecko

Týnecko - svazek obcí

Základní informace o Lešanech

Obec skládající se ze dvou částí - Lešan, které se připomínají v roce 1185, a Břežan, o nichž je první zmínka v roce 1414. Významným způsobem do jejich historie zasáhla Metropolitní kapitula u sv. Víta, která obě obce zakoupila v roce 1683 a učinila Lešany sídlem velkostatku. V centru obce stojí zámek s kaplí s. Víta, původně gotická tvrz ze 14. století, která prošla několika přestavbami od renesenční přes raně barokní až po klasicistní.
Za II. světové války byly obě obce vystěhovány a v Břežanech byl pro české uprchlíky z pracovního nasazení Němci zřízen pracovní výchovný tábor. Po válce byl v Lešanech německý zajatecký tábor a poté internační tábor pro odsun Němců.
K sloučení Břežan a Lešan v jednu obec došlo v roce 1960. V přilehlých bývalých kasárnách byla v roce 1994 zřízena muzejní expozice a depozitář Vojenského technického muzea, zaměřené na dělostřeleckou, raketovou a těžkou bojovou techniku, soustřeďující na 550 exemplářů.
V Lešanech se náchází domek a také pamětní síň básníka Františka Hrubína, jehož tvorba byla místním krajem významně ovlivněna.
Ubytovací kapacity poskytuje rekreační středisko mlýn Brejlov s 84 lůžky. Okolí obce má výrazně rekreační ráz díky lesům a blízkosti řeky Sázavy.
K 1.1.2000 má obec Lešany 544 obyvatel. V obci je základní škola pro žáky 1.-4. ročníku se školní družinou a mateřská škola. Na katastru obce jsou dva hostince a to v Břežanech "U Řeháků", v Lešanech "U Pavla", prodejna smíšeného zboží a kulturní dům. Život v obci zpestřují zájmové organizace jako fotbalový SOKOL Lešany, Sbor dobrovolných hasičů a myslivecké sdružení POKROK Lešany.

Obec Lešany
Lešany 23
25744 Netvořice
Tel: 317 789 236
E-mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obeclesany.com

František Vrkoslav, starosta obce